DIETA W ZESPOLE JELITA DRAŻLIWEGO ?
Zespół jelita drażliwego (w skrócie ZJN, ZJD lub z angielskiego IBS od Irritable Bowel Syndrome) dotyka coraz większą grupę osób.
Typowe objawy, które mogą sugerować IBS:
• Biegunki, zaparcia lub ich naprzemienne występowanie
• Ból brzucha, nasilający się po posiłkach
• Wzdęcia
• Nudności, zgaga
• Zaburzenia nastroju
• Uczucie zmęczenia
Aktualnie za złoty standard postępowania dietetycznego w IBS uznaje się dietę low FODMAP.
Fodmap są to fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole, czyli specyficzny rodzaj krótkołańcuchowych węglowodanów, które nie są w pełni trawione lub są wolno wchłaniane w jelitach. Ze względu na swoją aktywność osmotyczną prowadzą do nagromadzenia się wody w jelitach, a następnie przedostając się do jelita grubego i przy tym łatwo ulegają fermentacji. Skutkiem ich rozkładu jest produkcja gazów (metan, wodór), które rozciągają ściany jelit.
Dieta składa się z 3 etapów:
1 ETAP
Ścisła dieta eliminacyjna, wykluczająca produkty zasobne w low FODMAP. Zazwyczaj ścisłą dietę zaleca się stosować przez 2 do 6 tygodni (najlepiej pod okiem specjalisty!).
2 ETAP
Ponowne wprowadzenie FODMAP do jadłospisu. Ten etap wymaga od osoby zmagającej się z IBS dyscypliny i uważności. Do diety wprowadzane są produkty FODMAP pojedynczo, w odpowiedniej ilości i częstotliwości.
3 ETAP
Dieta dobrana pod własną tolerancję FODMAP.
Warto zaznaczyć, że dieta low FODMAP nie jest równoznaczna z dietą bezglutenową. To nie gluten może stanowić problem w pszenicy, jęczmieniu i życie, lecz fruktany (polimery fruktozy) obecne w zbożach. Mniejsza zawartością FODMAP charakteryzuje się orkisz, zwłaszcza jeśli jest poddawany w formie chleba na zakwasie.
Eliminując sporą ilość produktów zwiększamy ryzyko niedoborów pokarmowych, dlatego wszelkie ograniczenia dietetyczne najlepiej konsultować z dietetykiem lub lekarzem. Pamiętajmy, że problemy z jelitami zawsze mają swoją przyczynę, a dieta to działanie objawowe.
Więcej informacji na temat zespołu jelita drażliwego oraz diety low FODMAP można znaleźć na stronie https://www.monashfodmap.com/about-fodmap-and-ibs/
.
Najnowsze komentarze