Jem zdrowo, ale nadal nie chudnę
Kiedyś zapytałam Was w ankiecie, ile mniej więcej kalorii mogą dostarczyć placuszki ze zdjęcia. Tylko 3 osoby odpowiedziały dobrze.
Takie placuszki na mące orkiszowej pełnoziarnistej z dodatkiem jogurtu naturalnego mogą dostarczyć około 650 kcal. Czy to jest dużo?
Zależy dla kogo
Przy moim rozkładzie dnia, aktywności fizycznej, to posiłek o takiej kaloryczności jest jak najbardziej optymalny.
Problem pojawia się, gdy osoba ma niską aktywność w ciągu dnia i problemy z tarczycą. Tarczyca odpowiada za tempo naszego metabolizmu.
U osób z niedoczynnością tarczycy, podstawowa przemiana materii spada o jakieś 20-30%, co oznacza, że możemy nie zmieniać kompletnie diety, a w momencie, kiedy hormony tarczycy będą niskie to możemy tyć.
W takim przypadku dieta i aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie. Pierwszym krokiem niech będzie diagnostyka, odpowiednia interpretacja wyników i wdrożenie leków w razie konieczności.
Tabletka sama w sobie nie rozwiąże całkowicie problemu, bo tylko działanie wielopłaszczyznowe przynosi najlepsze rezultaty: połączenie diety, stylu życia, w tym umiejętności radzenia sobie ze stresem.
Takie placuszki jak najbardziej mogą się pojawić w diecie u osoby o niskiej aktywności w ciągu dnia, czy też z problemami tarczycy, tylko trzeba je odpowiednio wkomponować w dietę.
Najważniejsze jest to, aby zapamiętać, że tyjemy od nadwyżki kalorycznej. Możemy jeść niskoprzetworzoną dietę, bogatą w warzywa, owoce, orzechy, makarony pełnoziarniste i nadal tyć, jeśli będziemy jeść więcej kalorii, niż potrzebuje nasz organizm.
Jeśli chcemy schudnąć to mamy co najmniej 3 drogi:
1) Skupiamy się na ograniczeniu podaży kalorii w diecie o jakieś 200 kcal na początek w stosunku do całkowitego dziennego zapotrzebowania
2) Wprowadzamy więcej ruchu w ciągu dnia (dodatkowe spacery, rowerek stacjonarny itp.)
3) Ograniczamy podaż kalorii i wprowadzamy więcej aktywności fizycznej w ciągu dnia
Kiedy pomimo starań efekty są marne to warto skupić się na diagnostyce w kierunku pracy tarczycy i insulinooporności. Jeśli pojawiają się typowe objawy jak wypadające włosy, sucha skóra, uczucie zimna, senność, po posiłkach, zmęczenie w ciągu dnia tym bardziej w pierwszej kolejności warto zwrócić się do lekarza.
Kiedy cierpimy na zaburzenia hormonalne szczególnie zalecana jest dieta z niskim indeksem i ładunkiem glikemicznym, przeciwzapalna, urozmaicona i kolorowa.
Polecana jest aktywność umiarkowana z naciskiem na regularne spacery, jogę (dla obniżenia hormonu stresu).
Ogromne znaczenie ma wyrównanie najczęściej występujących niedoborów: witaminy D, kwasów omega 3, żelaza, cynku, selenu, witamin z grupy B, magnezu.
Kompleksowe podejście do tematu widzę, że przynosi najlepszy rezultat.
Najnowsze komentarze