Tylko 2 łyżki dziennie oliwy z oliwek dla zdrowia! Oliwa z oliwek mój TOP produkt w kuchni ?

Oliwa jako lekarstwo wykorzystywana była już tysiące lat wcześniej. Dieta śródziemnomorska, którą słusznie uznano za jeden z najzdrowszych sposobów żywienia, obfituje w właśnie oliwę z oliwek.

Dlaczego warto włączyć oliwę do swojej codziennej diety?
1. Jedna łyżka oliwy pozwala pokryć 15 % dziennego zapotrzebowania na witaminę E.

2. Oliwa jest cennym źródłem kwasu oleinowego, który należy do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwas oleinowy wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, między innymi stanowi prekursor dla wielu składników, będących budulcem tkanek występujących w organizmie.

3. Dostarcza licznych przeciwutleniaczy, które mają zdolność do niszczenia szkodliwych dla naszego zdrowia wolnych rodników. Na szczególną uwagę zasługują takie związki jak: oleuropeina, oleaceina, pinoresinol, luteolina, kwasy fenolowe, apigenina.

4. Wpływa korzystnie na układ krążenia. Badania wykazuję, że związki obecne w oliwie poprawiają funkcjonowanie naczyń krwionośnych i chronią je przed uszkodzeniami.

5. Wpływa na obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi.

6. Chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Odnotowano dwukrotnie niższą śmiertelność z powodu chorób układu krążenia u osób, które regularnie spożywają ten produkt. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24886626/

7. Wykazuje właściwości przeciwnowotworowe – spożywanie oliwy z oliwek może pomóc w zmniejszeniu zachorowalności na raka, w tym raka jelita grubego, macicy, piersi, prostaty, endometrium, jajnika, pęcherza moczowego, płuc i trzustki.

8. Obniża stan zapalny w organizmie, co oznacza, że po oliwę szczególnie powinny sięgać osoby z chorobami o podłożu zapalnym, np. rematoidalne zapalenie stawów, łuszczycą.

9. Poprawia funkcjonowanie wątroby.

10. Wspomaga pracę mózgu, pamięć, zdolność uczenia się.

11. Oliwa zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy nawet o 16 %. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5436092/
12. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Jedno z badań wykazało, że spożywanie oliwy w ilości 3 łyżek dziennie może w pewnym stopniu wspomóc w zwalczaniu Helicobacter pyroli. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22759331/

 

Najwyższej jakości to oliwa extra virgin. Ważne, aby oliwa była zamknięta w ciemnej butelce, dlatego że taka butelka najbardziej chroni związki w niej zawarte.

Warto zaznaczyć, że im dłużej przechowujemy otwartą butelkę, tym więcej traci dobroczynnych związków.
Oliwa z oliwek nadaje się do smażenia, lecz wówczas traci wiele swoich cennych właściwości. Najlepiej spożywać ją na surowo do sałatek i innych dań.